Willis, Bruce - Mozigépész Moziverzum Actor

Mozigépész Moziverzum 2.0
Online szekció (magyar cím)
Online szekció (eredeti cím)
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Letöltési szekció (eredeti cím)
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T V W U X Y Z
Letöltési szekció (magyar cím)
Go to content

Willis, Bruce

SZínészek > W
Walter Bruce Willis (Baumholder, Idar-Oberstein, NSZK, 1955. március 19. –) Golden Globe-díjas és Emmy-díjas, német-amerikai színész és énekes. Az 1980-as évek végén vált ismertté, s azóta hollywoodi karriert futott be első számú sztárként és karakteres mellékszereplőként is; legismertebb szerepe John McClane a Die Hard-filmekből. Willis felesége Demi Moore színésznő volt tizenhárom éven át egészen 2000-ig, ezen idő alatt három lányuk született. Több zenei albumot jelentetett meg és feltűnt televíziós sorozatokban is. Filmográfiája több mint hatvan címet számlál, közöttük is olyan jól ismert, nagy sikerű produkciókat, mint a Ponyvaregény, Az ötödik elem, az Armageddon és a Hatodik érzék. Állandó magyar hangja Dörner György.

A filmek, melyekben Willis szerepelt, az észak-amerikai mozipénztáraknál 2,64 / 3,05 milliárd dollárt hoztak, amivel főszereplőként a kilencedik legnagyobb bevételt elérő színész, kisebb szerepeit is számlálva pedig a tizenkettedik. Több díjat is elnyert karrierje során, és a nyilvánosság előtt adott hangot az amerikai hadsereg iránt érzett rokonszenvének.

Élete
Fiatalkora

Bruce Willis egy németországi amerikai katonai bázison született Idar-Obersteinben, David Willis amerikai katona apától és Marlene Willis banki dolgozó német anyától, a legidősebbként négy gyermek közül (testvérei Florence, David és Robert). Miután 1957-ben elbocsátották a seregből, apja hazament Penns Grove-ba, New Jersey-be családjával együtt, s hegesztőként, illetve gyári munkásként dolgozott. Bruce tizenéves volt, mikor 1972-ben szülei különváltak.Fiatalkorában gyakran eljárt otthonról, de dadogása is elkísérte. A Penns Grove High School diákja volt, lakóhelyén.Kifejezőeszközeként a színpadot találta meg, ahol könnyedén boldogult, levetkőzve dadogását is, s a középiskolában drámaszakkörbe is járt, illetve az iskolai tanács elnöki posztját is betöltötte.
A további tanulmányok helyett apja nyomdokaiba lépett, s maga is fizikai dolgozó lett, biztonsági őrként kapott állást, s munkáscsoportokat is szállított a DuPont Chambers Works gyárnál Deepwaterben, New Jerseyben. Miután egy kollégáját megölték munka közben, úgy döntött, kilép, s ezt követően különböző bárok visszatérő vendége lett. Megtanult harmonikázni és csatlakozott a Loose Goose nevezetű R&B bandához. Egy ideig magánnyomozóként tevékenykedett, majd visszatért a színészethez. Beiratkozott a Montclair State University drámaprogramjára, ahol beválasztották a Macska a forró bádogtetőn egyik szerepére, azonban már első évében hátrahagyta az iskolát, s New Yorkba költözött.
Willis visszatért a bárokba, azonban ezúttal csak egy részidős munka miatt. Számtalan meghallgatás után végül szerepet kapott a színpadon a Heaven and Earth című produkcióban. További tapasztalatra és reflektorfényre a Miami Vice televíziós sorozat egy epizódjában és a Levi's reklámjában tett szert.

Karrierje
Willis New Yorkból Kalifornia felé vette az irányt, hogy eljusson több televíziós sorozat meghallgatására. Háromezer színész közül választották ki A simlis és a szende férfi főszerepére; David Addison Jr. karaktere komikus színészként alapozta meg nevét, több díjhoz is hozzásegítette, míg öt évad után véget nem ért. A széria népszerűségi csúcspontján a Seagram italgyártó cég felkérte a Golden Wine Cooler elnevezésű produktumuk reklámarcának. Az emlékezetes kampány öt- és hétmillió dollár közötti összeghez juttatta hozzá a feltörekvő filmcsillagot két év alatt. Mindennek ellenére Willis úgy döntött, nem újítja meg szerződését a céggel, mikor 1988-ban leállt az alkoholfogyasztással. Első komoly filmszerepe az 1987-es Blake Edwards-vígjátékban, a Nem látni és megszeretniben volt Kim Basinger oldalán. Mégis, egy akkoriban váratlan pálfordulás hozta meg számára világszerte az áttörést: a Drágán add az életed!, amiben maga vitt véghez több kaszkadőrjelenetet is, összesen 138 millió dollárt hozott a jegypénztáraknál. E sikernek köszönhetően az akciófilm még négy folytatást szült, melyeknek legutóbbi darabja, a Die Hard 5 2013 elején került a mozikba. Még a '80-as évek végén Willis Golden Globe-jelölést kapott Az ellenség földjénben nyújtott alakításáért, s hangját szolgáltatta a Nicsak, ki beszél! kisgyermek-szereplőjének.
A '80-as évek végén Willis mérsékelt sikereket élvezett mint énekes. A The Return of Bruno című pop-blues lemezén szerepelt a kislemezként kelendővé vált "Respect Yourself" című dal, amit egy Spinal Taphez hasonló „rockumentumfilm”-paródiával népszerűsített, melyben ő volt látható jelenetekben, amint híres eseményeken, köztük Woodstockban lép fel. A következő albumai már kevésbé voltak népszerűek, ám Willis még mindig vissza-visszatér a stúdióba alkalmanként.
A '90-es évek elején karrierje kisebb gödörbe ért, amikor olyan bukásokat kellett elkönyvelnie, mint a Hiúságok máglyája, az Árral szemben, a Hudson Hawk, aminek társ-forgatókönyvírója is volt, vagy Az éj színe című erotikus thriller, amit a kritika rendkívül rosszul fogadott, de videón később népszerűnek bizonyult. 1994-ben azonban szerepet kapott Quentin Tarantino széles körben dicsért filmjében, a Ponyvaregényben, ami új löketet adott pályájának. 1996-ban produceri kezei alól került ki a Bruno the Kid című rajzfilm, amiben CGI-mása volt látható.[16] A kilencvenes évek közepén főszerepet játszott olyan sikerfilmekben, mint a 12 majom és Az ötödik elem, de az évtized végére karrierje ismét leült, mikor A Sakál, A kód neve: Merkúr és a Bajnokok reggelije került a mozikba; egyedül az Armageddon részesült a közönség kitüntetett figyelmében: Michael Bay rendezése 1998 legtöbb pénzt hozó filmje lett. 1999-ben Willis karrierje legnagyobb sikerének örvendett M. Night Shyamalan Hatodik érzék című thrillerének főszerepével; a film iránt kritikusok és nézők egyaránt lelkesedtek. Három rész erejéig meg kellett jelennie a Jóbarátok című sorozatban gázsi nélkül, mivel elvesztett egy fogadást, amit Matthew Perryvel, Bérgyilkos a szomszédom-beli partnerével kötött. Alakításáért Emmy-díjat kapott mint a legjobb vendégszereplő vígjátéksorozatban, és Golden Globe-ra is jelölték. A 2001-es Ocean's Eleven című filmben eredetileg ő játszotta volna Terry Benedict szerepét, ám végül kiszállt a produkcióból, hogy egy albumán dolgozhasson. A film 2004-ben bemutatott folytatásában ugyanakkor feltűnik egy kisebb szerepben, méghozzá saját magát alakítva. 2007-ben szintén sok mellék- vagy kisebb szerep várt rá, például Robert Rodriguez Terrorbolygójában, de hosszú idő óta először igazi sikernek is örvendhetett főszereplőként a Die Hard 4. premierjével. Közelmúltbeli főszerepeivel azonban, a Hasonmással és a Két kopperrel csak mérsékelt eredményeket ért el.
Willis karrierje során több alkalommal is vendégeskedett a The Late Show with David Letterman című talkshow-ban. A 2003. február 26-i adásban Lettermant is helyettesítette, mikor valójában meghívottként vett részt a műsorban.Interjút készített Dan Rather televíziós személyiséggel, amit később élete legkomolyabb beszélgetésének nevezett. Minden alkalommal előre eltervezett viccekkel szórakoztatta a műsorvezetőt és a közönséget: egy ízben tetőtől talpig narancssárga öltözékben jelent meg, míg máskor megkísérelte megdönteni a víz alatt maradás rekordját (parodizálva David Blaine-t), ami 20 másodpercesre sikeredett végül.
Willis négy filmben szerepelt együtt Samuel L. Jacksonnal, a 2005-ös Túszdrámában pedig saját lánya, Rumer alakította a főhős gyermekét.

Magánélete
Willis a Zsarulesen című film premierjén találkozott Demi Moore-ral, aki akkoriban Emilio Estevez párja volt. 1987. november 21-én feleségül vette a színésznőt, s a 2000. október 18-án bekövetkezett válásukig három lányuk született: Rumer Glenn Willis (1988), Scout LaRue Willis (1991) és Tallulah Belle Willis (1994), akikre közös felügyeletük van. A pár nem adott nyilvánosan magyarázatot arra, miért váltak el. Willis így kommentálta a dolgot: „Úgy éreztem, megbuktam apaként és férjként, mivel nem voltam képes működővé tenni a dolgot”. Szakításukat követően felmerültek olyan pletykák, hogy újraházasodásra készülnének, ám Moore időközben hozzáment Ashton Kutcher színészhez. Willis továbbra is közeli kapcsolatban áll Moore-ral, volt felesége újabb esküvőjén is részt vett. A válás óta eltelt idő alatt találkozgatott Maria Bravo Rosadóval és Emily Sandberggel, s eljegyezte Brooke Burnst, akivel végül tíz hónapig tartó kapcsolat után szakított, 2004-ben. Willis ezt követően Tamara Witmer és Karen McDougal Playboy Playmate-ek társaságában tűnt fel különböző alkalmakkor. A színész kifejezésre juttatta, hogy szívesen házasodna ismét és vállalna újabb gyerekeket. 2009. március 21-én Willis feleségül vette Emma Heming fotómodellt a Karib-térségben található magánszigetén; 2008 januárjában mutatkoztak először hivatalosan is együtt. A vendégek közt volt Demi Moore és Ashton Kutcher, a gyerekek, Rumer, Scout és Tallulah Belle, valamint Madonna is. A polgári esküvőre Los Angelesben került sor hat nappal később. 2 kislányuk született: Mabel Ray (2012) és Evelyn Penn (2014).

Díjai

Arany Málna díj
1999. legrosszabb színész (Armageddon, A kód neve: Merkúr, Szükségállapot)
1992. legrosszabb forgatókönyv (Hudson Hawk)

Blockbuster Entertainment Awards
2000. kedvenc színész - thriller (Hatodik érzék)
1999. kedvenc színész - sci-fi (Armageddon)
1999. kedvenc mellékszereplő színész - thriller (Szükségállapot)

Emmy-díj
2000. legjobb vendégszereplő színész vígjátéksorozatban (Jóbarátok)
1987. legjobb színész drámasorozatban (A simlis és a szende)

Golden Globe-díj
1987. legjobb színész televíziós sorozatban - vígjáték/musical (A simlis és a szende)

People's Choice Awards, USA
2000. kedvenc filmsztár - dráma
1986. kedvenc férfi előadó televíziós műsorban

Filmográfia
Filmek

2019 Árva Brooklyn - Motherless Brookly
2019 Üveg - Glass David Dunn Dörner György M. Night Shyamalan
2018 Reprisal James Brian A. Miller
Bosszúvágy Death Wish Dr. Paul Kersey Dörner György Eli Roth
Acts of Violence James Avery nyomozó Brett Donowho
2017 First Kill Marvin Howell rendőrfőnök Steven C. Miller
Volt egyszer egy Venice Once Upon a Time in Venice Steve Ford Dörner György Mark Cullen
2016 Széttörve Split David Dunn Dörner György M. Night Shyamalan stáblistán nem szerepel
Cameoszerep
Értékes rakomány Precious Cargo Eddie Pilosa Dörner György Max Adams
Marauders Jeffrey Hubert Steven C. Miller
2015 Vice Julian Michaels Brian A. Miller
Afgán csillag Rock The Kasbah Bombay Brian Dörner György Barry Levinson
Mentőakció Extraction Leonard Turner Dörner György Steven C. Miller
2014 A herceg The Prince Omar Dörner György Brian A. Miller
Sin City: Ölni tudnál érte Sin City: A Dame to Kill For John Hartigan Dörner György Frank Miller
Robert Rodríguez
2013 Die Hard – Drágább, mint az életed A Good Day to Die Hard John McClane Dörner György John Moore Vezető producer is.
G.I. Joe: Megtorlás G.I. Joe: Retaliation Joseph Colton tábornok Dörner György Jon M. Chu
RED 2. RED 2 Francis "Frank" Moses Dörner György Dean Parisot
2012 Tüzes bosszú Fire with Fire Mike Cella Dörner György David Barrett
Az igazság nyomában The Cold Light of Day Martin Shaw Dörner György Mabrouk El Mechri
The Expendables – A feláldozhatók 2. The Expendables 2 Mr. Church Dörner György Simon West
Holdfény királyság Looper Duffy Sharp kapitány Dörner György Wes Anderson
Lady Vegas Lay the Favorite Dink Heimowitz Stephen Frears
Looper – A jövő gyilkosa Looper idős Joe Sörös Sándor Rian Johnson
2011 Dupla csapda Catch .44 Mel Sörös Sándor Aaron Harvey
Felültetve Setup Jack Biggs Dörner György Mike Gunther
2010 The Expendables – A feláldozhatók The Expendables Mr. Church Dörner György Sylvester Stallone Cameoszerep
RED Red Francis "Frank" Moses Dörner György Robert Schwentke
Két kopper Cop Out Jimmy Monroe Dörner György Kevin Smith
2009 Hasonmás Surrogates Tom Greer ügynök Sörös Sándor Jonathan Mostow
2008 Minden azzal kezdődött What Just Happened Önmaga Sörös Sándor Barry Levinson
Merénylet a suligóré ellen Assassination of a High School President Kirkpatrick igazgató Dörner György Brett Simon
2007 Die Hard 4.0 – Legdrágább az életed Live Free or Die Hard John McClane Dörner György Len Wiseman Producer is.
Vadidegen Perfect Stranger Harrison Hill Dörner György James Foley
Terrorbolygó Grindhouse: Planet Terror Muldoon hadnagy Dörner György Robert Rodríguez
Nancy Drew: A hollywoodi rejtély Nancy Drew Önmaga Sörös Sándor Andrew Fleming stáblistán nem szerepel
Cameoszerep
Családi űrutazás The Astronaut Farmer Doug Masterson ezredes Sörös Sándor Michael Polish stáblistán nem szerepel
cameoszerep
2006 Megetetett társadalom Fast Food Nation Harry Rydell Dörner György Richard Linklater
Alvilági játékok Lucky Number Slevin Mr. Goodkat Dörner György Paul McGuigan
Alpha Dog Alpha Dog Sonny Truelove Dörner György Nick Cassavetes
16 utca 16 Blocks Jack Mosley Dörner György Richard Donner Producer is.
Túl a sövényen Over the Hedge RJ Czvetkó Sándor Tim Johnson
Karey Kirkpatrick Szinkronhang
jelölés – Nickelodeon Kids' Choice Awards (kedvenc hang animációs filmből)
2005 Túszdráma Hostage Jeff Talley Dörner György Florent Emilio Siri Producer is.
Sin City – A bűn városa Sin City John Hartigan Dörner György Frank Miller
Robert Rodríguez Jelölés – Broadcast Film Critics Association Award (legjobb szereplőgárda)
2004 Már megint bérgyilkos a szomszédom The Whole Ten Yards Jimmy 'Tulipán' Tudeski Dörner György Howard Deutch
Ocean’s Twelve – Eggyel nő a tét Ocean's Twelve Önmaga Szakácsi Sándor Steven Soderbergh Cameoszerep

2003 A Nap könnyei--Tears of the Sun A.K. Waters hadnagy Szakácsi Sándor Antoine Fuqua
Fecsegő tipegők – A vadon szaga Rugrats Go Wild Spike Bácskai János Norton Virgien,
John Eng Szinkronhang
jelölés – Nickelodeon Kids' Choice Awards (kedvenc hang animációs filmből)
Charlie angyalai – Teljes gázzal Charlie's Angels: Full Throttle William Rose Bailey Dörner György McG stáblistán nem szerepel
cameoszerep
2002 A nagy bajnok Grand Champion Mr. Blandford Szakácsi Sándor Barry Tubb
Hart háborúja Hart's War William A. McNamara ezredes Dörner György Gregory Hoblit
2001 Banditák Bandits Joe Blake Dörner György Barry Levinson
2000 Bérgyilkos a szomszédom The Whole Nine Yards Jimmy 'Tulipán' Tudeski Dörner György Jonathan Lynn
A kölyök Disney's The Kid Russell 'Russ' Duritz Szakácsi Sándor Jon Turteltaub
A sebezhetetlen Unbreakable David Dunn Szakácsi Sándor M. Night Shyamalan jelölés – Blockbuster Entertainment Award (kedvenc színész)
1999 Hatodik érzék The Sixth Sense Dr. Malcolm Crowe Szakácsi Sándor M. Night Shyamalan Blockbuster Entertainment Award (kedvenc színész)
jelölés – MTV Movie Awards (legjobb színész)
jelölés – MTV Movie Awards (legjobb páros - Haley Joel Osmenttel megosztva)
jelölés – Szaturnusz-díj (legjobb színész)
Bajnokok reggelije Breakfast of Champions Dwayne Hoover Dörner György Alan Rudolph
Velem vagy nélküled The Story of Us Ben Jordan Sörös Sándor Rob Reiner
1998 Armageddon Armageddon Harry S. Stamper Szakácsi Sándor Michael Bay Blockbuster Entertainment Award (kedvenc színész - scifi)
Arany Málna díj (legrosszabb színész)
jelölés – Szaturnusz-díj (legjobb színész)
1998 The Siege / Szükségállapot William Devereaux tábornok Dörner György Edward Zwick Blockbuster Entertainment Award (kedvenc színész)
Arany Málna díj (legrosszabb színész)
A kód neve: Merkúr Mercury Rising Art Jeffries 1.Dörner György
2.Sörös Sándor Harold Becker Arany Málna díj (legrosszabb színész)
1997 A Sakál The Jackal A Sakál 1.Dörner György
2.Sörös Sándor Michael Caton-Jones jelölés – Blockbuster Entertainment Award (kedvenc színész)
Az ötödik elem The Fifth Element Korben Dallas Dörner György Luc Besson
1996 Az utolsó emberig Last Man Standing John Smith Dörner György Walter Hill
Beavis és Butt-Head lenyomja Amerikát Beavis and Butt-head Do America Muddy Grimes Láng Balázs Mike Judge szinkronhang
1995 12 majom 12 Monkeys James Cole Dörner György Terry Gilliam jelölés – Szaturnusz-díj (legjobb férfi főszereplő)
Négy szoba Four Rooms Leo Barbinek Péter Robert Rodríguez
Quentin Tarantino
Alexandre Rockwell
Allison Anders stáblistán nem szerepel
cameoszerep
Die Hard – Az élet mindig drága Die Hard with a Vengeance John McClane Dörner György John McTiernan
1994 Senki bolondja Nobody's Fool Carl Roebuck Dörner György Robert Benton jelölés – Chlotrudis Award (legjobb férfi mellékszereplő)
Ponyvaregény Pulp Fiction Butch Coolidge Dörner György Quentin Tarantino jelölés – Chlotrudis Award (legjobb férfi mellékszereplő)
Az éj színe Color of Night Dr. Bill Capa Jakab Csaba Richard Rush jelölés – Arany Málna díj (legrosszabb színész)
Világgá mentem North Narrátor / Őrangyal 1.Mihályi Győző
2.Dörner György
3.Csankó Zoltán Rob Reiner jelölés – Arany Málna díj (legrosszabb színész)
1993 Árral szemben Striking Distance Tom 'Tommy' Hardy 1.Dörner György
2.Vass Gábor Rowdy Herrington
Haláli fegyver Loaded Weapon 1 John McClane Varga Tamás Gene Quintano stáblistán nem szerepel
cameoszerep
1992 Jól áll neki a halál Death Becomes Her Dr. Ernest Menville Dörner György Robert Zemeckis jelölés – American Comedy Awards (legviccesebb főszereplő színész)
jelölés – Szaturnusz-díj (legjobb férfi főszereplő)
A játékos The Player Önmaga Dörner György Robert Altman Cameoszerep
1991 Öldöklő vágyak Mortal Thoughts James Urbanski Dörner György Alan Rudolph
Hudson Hawk Hudson Hawk Eddie 'Hudson Hawk' Hawkins Dörner György Michael Lehmann forgatókönyvíró
Arany Málna díj (legrosszabb forgatókönyv)
jelölés – Arany Málna díj (legrosszabb színész)
Az utolsó cserkész The Last Boy Scout Joseph Cornelius 'Joe' Hallenbeck 1.Sörös Sándor
2.Dörner György Tony Scott jelölés – MTV Movie Awards (legjobb csapat – Damon Wayansszal megosztva)
Billy Bathgate Billy Bathgate Bo Weinberg Sinkovits András Robert Benton
1990 Hiúságok máglyája The Bonfire of the Vanities Peter Fallow Csernák János Brian De Palma
Még drágább az életed Die Hard 2 John McClane Szakácsi Sándor Renny Harlin
Nicsak, ki beszél még! Look Who's Talking Too Mikey Mikó István Amy Heckerling szinkronhang
1989 Nicsak, ki beszél! Look Who's Talking Mikey Mikó István Amy Heckerling szinkronhang
Az ellenség földjén In Country Emmett Smith Szerednyey Béla Norman Jewison jelölés – Golden Globe-díj (legjobb férfi mellékszereplő)
That's Adequate Önmaga Harry Hurwitz mockumentary
1988 Naplemente Sunset Tom Mix Dörner György Blake Edwards társ-vezető producer
Drágán add az életed! Die Hard John McClane 1.Vass Gábor
2.Dörner György John McTiernan
1987 Nem látni és megszeretni Blind Date Walter Davis 1.Józsa Imre
2.Széles László Blake Edwards
1982 Az ítélet The Verdict Törvényszéki megfigyelő nem szólal meg Sidney Lumet stáblistán nem szerepel
1980 Az első halálos bűn The First Deadly Sin Statiszta – Brian G. Hutton stáblistán nem szerepel
Televíziós szerepek
1980 A Guru Comes statiszta tévéfilm; stáblistán nem szerepel
1984 Miami Vice Miami Vice Tony Amato egy epizód
1985 Alkonyzóna The Twilight Zone Peter Novins egy epizód
1985–1989 A simlis és a szende Moonlighting David Addison Jr. főszerep; magyar hangja Dörner György[4]
Emmy-díj (legjobb férfi főszereplő (drámai tévésorozat) (1987)
Golden Globe-díj (legjobb férfi főszereplő (komédia vagy musical tévésorozat) (1987)
jelölés – Emmy-díj (legjobb férfi főszereplő (drámai tévésorozat) (1986)
jelölés – Golden Globe-díj (legjobb férfi főszereplő, komédia vagy musical tévésorozat) (1986, 1988)
1988 The Return of Bruno Bruno Radolini tévéfilm
1989 Roseanne Roseanne önmaga egy epizód
1996 Bruno the Kid Bruno csak hang
1997 Megőrülök érted Mad About You önmaga egy epizód
1999 Ally McBeal Ally McBeal Dr. Nickle egy epizód
2000 Jóbarátok Friends Paul Stevens három epizód; magyar hangja Szakácsi Sándor[4]
Emmy-díj (legjobb vendégszínész, vígjáték)
jelölés – American Comedy Awards (legviccesebb férfi vendégszereplő tévésorozatban)
2002 True West Lee tévéfilm
2005 Azok a 70-es évek – show That '70s Show Vic egy epizód
2013 Saturday Night Live házigazda „Bruce Willis/Katy Perry” epizód
Producerként
2002 A krokodilvadász – Mentsd a bőröd!
(The Crocodile Hunter: Collision Course) producer
2007 (The Hip Hop Project) vezető producer

Kelenföld
mozigepesz@@gazdagret.net
Copyright2018@SuszterA
Mozigépész Moziverzum
Back to content