Ferrer, Miguel - Mozigépész Moziverzum Actor

Mozigépész Moziverzum 2.0
Online szekció (magyar cím)
Online szekció (eredeti cím)
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Letöltési szekció (eredeti cím)
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T V W U X Y Z
Letöltési szekció (magyar cím)
Go to content

Ferrer, Miguel

SZínészek > F
Miguel José Ferrer (Santa Monica, Kalifornia, 1955. február 7. – Los Angeles, Kalifornia, 2017. január 19.) amerikai színész, szinkronszínész.

Fiatalkora és családja
Miguel José Ferrer néven született 1955. február 7-én a kaliforniai Santa Monicában. Édesapja, a puerto ricói Oscar-díjas színész, José Ferrer, édesanyja az ír-német énekesnő Rosemary Clooney. Négy testvére közül ő a legidősebb: Maria (1956); Gabriel (1957); Monsita (1958) és Rafael (1960). Édesapja volt az első spanyol nyelvű színész, aki Oscart nyert (Cyrano de Bergerac (1950). Unokatestvére a színész George Clooney.
Hollywoodban nőtt fel és tinédzserként zenei karrierről álmodott. Ő dobolt Keith Moon Two Sides of the Moon című albumán és saját zenekart is alapított - a The Jenerators-ban énekelt és dobolt egyik barátja, a színész Bill Mumy társaságában. Mumy beválogatta őt a Sunshine című sorozatban, ahol először debütált színészként - egy dobos szerepében.

Pályafutása
Az 1980-as évek
Színészi karrierjét 1981-ben kezdte. Először kisebb szerepeket alakított olyan televíziós sorozatokban, mint a Magnum (1981), Trapper John, M.D. (1982 és 1985 között három epizódban játszott), CHiPs (1983) és olyan filmekben, mint a Truckin' Buddy McCoy (1982), And They're Off (1982) és a Heartbreaker (1983).
1983-ban pincérként tűnt fel a The Man Who Wasn't There című filmben, majd a következő évben a Lovelines, a Gyulladáspont, a Cagney & Lacey és a Zsarublues egy-egy epizódja mellett a Star trek - Spock nyomában című filmben kapott egy kisebb szerepet (az első tisztet alakította).
1985-ben epizódszerepet kapott a T.J. Hooker című akciósorozatban.
Egy kisebb filmszerep (Downpayment on Murder) és öt kisebb epizódszerep után fontos szerepet kapott a Robotzsaru című, Paul Verhoeven rendezte, mára kultikussá vált akciófilmben. Ő játszotta a robot tervezőjét, az önfejű és arrogáns Bob Mortont.
1988-ban két TV-filmben (Badlands 2005, C.A.T. Squad: Python Wolf) és egy epizódszerepben (Hooperman) láthatta a közönség.
1989-ben olyan filmekben szerepelt, mint a Valentino Returns, Mélytengeri szörnyeteg, Shannon's Deal és Guts and Glory: The Rise and Fall of Oliver North (ez utóbbi kettő TV-film), valamint újra feltűnt a Miami Vice-ban egy epizód erejéig. 1987-ben kerületi ügyészt alakított, a későbbi epizódban pedig a gyilkos hajlamú maffiavezért, Ramon Pendroza-t.

Az 1990-es évek
1990-ben kezdett el játszani a Broken Badges és a Shannon's Deal című sorozatokban (öt, valamint hét epizódban), feltűnt a Tales from the Crypt egy-egy epizódjában is, majd hatalmas lehetőséget kapott, amikor az halottkém Albert Rosenfield bőrébe bújhatott a kultikus Twin Peaks című David Lynch-sorozatban. Nyolc epizódban mutatta meg, hogyan fejlesztette tovább a már Bob Mortonként is látott nagyképű szakember karakterét.
Minisorozatban (Drug Wars: The Camarena Story (1990), és filmekben is kapott kisebb szerepeket: Arduous Moon (1990), Revenge (1990 - Kevin Costner oldalán), A vérszomjas dada (1990), Murder in High Places (1991).
1992-ben az In the Shadow of a Killer és a Cruel Doubt című TV-filmben, a The Harvest című filmben, majd az On the Air című TV-sorozat egyik epizódjában játszott. Ugyanebben az évben megismételte Albert Rosenfield karakterét a Twin Peaks: Tűz, jöjj velem! című filmben.
1993-ban a Cigarettes & Coffee, Another Stakeout, Scam, Hot Shots! Part Deux és A bérgyilkosnő egy-egy kisebb szerepében láthatta a közönség.
Karakterszínészként egyre több lehetőséget kapott.
1994-ben olyan filmekben szerepelt, mint A Promise Kept: The Oksana Baiul Story, Jack Reed: A Search for Justice, Incident at Deception Ridge, Blank Check és a Royce című filmekben - az utóbbiban Jim Belushi oldalán alakított "rosszfiút". Emellett a narrátornak kölcsönözte a hangját a Biography című TV-dokumentumsorozat egyik epizódjában (Bruce Lee: The Immortal Dragon), majd apró szerepben tűnt fel az ER (Vészhelyzet) bevezető epizódjában, és főszerepet kapott a kedvenc írójának, Stephen Kingnek egyik regényéből (The Stand) készült filmváltozatban.
1995-ben a Fallen Angels című TV-sorozat egyik epizódjában narrátorként hallhatta a hangját a közönség, majd kisebb szerepet alakított az In the Line of Duty: Hunt for Justice és a The Return of Hunter: Everyone Walks in L.A. című TV-filmekben.
1996-ban két szerep várt rá a Death in Granada és az Alf című filmekben.
1997-ben a Weatherman nevű szuper gonoszt alakította a Justice League of America című filmben. Ugyanabban az évben hasonló karakternek, a Weather Wizardnek kölcsönözte a hangját a Superman: The Animated Series animációs sorozatának "Speed Demons" című epizódjában. Aquaman is az ő hangján szólalt meg, egy másik epizódban ("A Fish Story"). Szerepet vállalt a The Shining című, szintén Stephen King-regény televíziós feldolgozásában (csak a hangját lehetett hallani Mark James Torrance szerepében), majd a Mr Magoo és a The Night Flier című filmekben tűnt fel.
1998-ban leginkább szinkronszínészként dolgozott (Men in Black: The Series, Mulan, Hercules), de filmekben is kisebb szerepekhez jutott (Brave New World, Where's Marlowe?) Ugyanebben az évben Vic Karp-ot alakította a rövid életű "Lateline" című sorozatban.
1999-ben a legjobb gyermek-hangoskönyvnek járó Grammy-díjra jelölték az Oroszlánkirály második részében (The Lion King II: Simba's Pride Read-Along) nyújtott teljesítményéért. Ebben az évben egy epizód erejéig játszott a Will & Grace című népszerű sorozatban - ismét egy arrogáns, ám ezúttal homoszexuális publicistát alakított.

A 2000-es évek
2000-ben a Traffic című monumentális alkotásban Eduardo Ruiz szerepében tűnt fel a filmvásznon, majd a 3rd Rock from the Sun című TV sorozat egyik epizódjában jelent meg.
2001-ben újabb jelentős csúcspontra ért a karrierje. Megkapta Dr. Garret Macy orvosszakértő szerepét a gyorsan népszerűvé vált Bostoni halottkémek című televíziós drámasorozatban. A sorozat 2007-ig futott. Ugyanebben az évben a Matisse & Picasso: A Gentle Rivalry című TV-filmben Pablo Picasso-ként szólalt meg.
2002-ben három TV-filmben (Sightings: Heartland Ghost, Shadow Realm, Sunshine State) és egy TV-sorozat egyetlen epizódjában (Night Visions) láthatta a közönség.
2003-ban az L.A. Sheriff's Homicide című TV-filmben Drazin őrmestert alakította, majd két évadon át nyolc epizódban kölcsönözte a hangját a Jackie Chan Adventures című TV-sorozat két karakterének. A New York-i színházi világban is bemutatkozott, amikor a The Exonerated című off-Broadway darabban debütált.
2004-ben a Halo 2 videójátékában Heretic Leader az ő hangján szólalt meg. A szinkronmunkálatok mellett forgatott is: kisebb szerepekben tűnt fel a Silver City és A mandzsúriai jelölt című mozifilmekben.
2005-ben különleges ügynököt alakított a Ki a f*szagyerek? című vígjátékban Samuel L. Jackson oldalán.
2006-ban a Robot Chicken című TV-sorozat egyik epizódjában két karakternek is ő kölcsönözte a hangját.
2007-ben ismét szinkronszínészként dolgozott egy-egy epizód erejéig (The Batman, American Dad!), majd főszerepet kapott a Bionic Woman című televíziós drámasorozatban. Egy videón Bob Morton szerepében tért vissza (Robocop: Villains of Old Detroit).
2008-ban és 2009-ben olyan sorozatok epizódszereplőjeként láthatta a közönség, mint a Law & Order: Criminal Intent, Medium (Médium) (ebben kettős szerepben a Carmichael-ikreket alakította), Justice League: The New Frontier (szinkronszínészként), CSI: Crime Scene Investigation, The Spectacular Spider-Man (szinkronszínészként), Kings és a Hazudj, ha tudsz, valamint kisebb szerepet kapott a Wrong Turn at Tahoe című filmben.

2010-től a haláláig
2010-ben egyaránt játszott filmben (Edgar Floats, Hard Ride to Hell) és sorozatban (Psych, Young Justice - ez utóbbiban három évadon át tizenegy epizód erejéig kölcsönözte a hangját három karakternek.)
2011-ben a legjelentősebb munkája a Született feleségek című népszerű sorozatában kapta, amikor a művész-tanár Andre Zellert alakította öt epizódban Teri Hatcher oldalán. Emellett játszott még a The Protector című sorozatban (Lieutenant Felix Valdezként főszerepben), a hangját kölcsönözte a Thundercats, a Ben 10: Ultimate Alien, az Adventure Time (2011 és 2014 között négy epizódban) és a Beverly Hills Chihuahua 2 egy-egy szereplőjének (az első kettő animációs sorozat, az utóbbi élőszereplős film kutyákkal).
2012-ben Pepper Ferrer nyomozót alakította az Applebaum című filmben, kegyetlen bérgyilkost a The Courier című akciófilmben, majd szinkronszínészként dolgozott a Noah és a Beverly Hills Chihuahua 3: Viva La Fiesta! című filmeken. Ugyanebben az évben először csak epizódszereplőként tűnt fel a népszerű NCIS: Los Angeles című akciósorozatban.
2013. február 6-tól, az ötödik évadtól kezdve az általa alakított Owen Granger igazgatóhelyettes főszereplőként lépett elő. 2013-ban Rodriguez alelnököt elevenítette meg a Vasember 3-ban, ismét egy bérgyilkos bőrébe bújt a Hong Kongban játszódó Four Assassins-ben, és az Adventure Time: Explore the Dungeon Because I Don't Know! nevű videójátékban az ő hangján szólalt meg a Halál.
2014-ben a Rio 2-ben a Nagyfőnöknek kölcsönözte a hangját, majd a Bald című film narrátoraként szólalt meg. Ugyanebben az évben Albert Rosenfield FBI-ügynök szerepében tért vissza a Twin Peaks: The Missing Pieces című filmben.

Magánélete és halála
1991-ben összeházasodott a színésznő Leilani Sarelle-lel, akitől két gyermeke született, Lucas (1993) és Rafael (1996). 2003-ban elváltak.
2004-ben fia született Kate Dornantól: Jose Robert Ferrer. 2005. szeptember 2-án feleségül vette a producer Lori Weintraubot. Ez a házassága a halálával ért véget.
2017. január 19-én hunyt el Los Angeles-i otthonában, gégerák következtében. 61 éves volt.

Filmjei
Mozifilmek
  • Gyulladáspont (Flashpoint) (1984)
  • Robotzsaru (RoboCop) (1987)
  • Mélytengeri szörnyeteg (DeepStar Six) (1989)
  • Revans (Revenge) (1990)
  • A vérszomjas dada (The Guardian) (1989)
  • Twin Peaks – Tűz, jöjj velem! (Twin Peaks: Fire Walk with Me) (1992)
  • A bérgyilkosnő (Point of No Return) (1993)
  • Nagy durranás 2. – A második pukk (Hot Shots! Part Deux) (1993)
  • Zsarulesen 2. (Another Stakeout) (1993)
  • Csekk a tengerben (Blank Check) (1994)
  • Garcia Lorca eltűnése (The Disappearance of Garcia Lorca) (1994)
  • A Marlowe-rejtély (Where's Marlowe?) (1998)
  • Napfényes Florida (Sunshine State) (2002)
  • A mandzsúriai jelölt (The Manchurian Candidate) (2004)
  • Kormányzóválasztás (Silver City) (2004)
  • Ki a faszagyerek? (The Man) (2005)
  • Melléfogás (Wrong Turn at Tahoe) (2009)
  • A futár (The Courier) (2012)
  • Vasember 3. (Iron Man Three) (2013)
  • Rio 2. (Rio 2) (2014)

Tv-filmek
  • Szélhámosok (Scam) (1993)
  • Royce – Titkosügynök a pácban (Royce) (1994)
  • Végítélet (The Stand) (1994)
  • A rettegés útja (Incident at Deception Ridge) (1994)
  • Becsületes zsaru (Jack Reed: A Search for Justice) (1994)
  • Betartott ígéret: Oksana Baiul története (A Promise Kept: The Oksana Baiul Story) (1994)
  • Hunter visszatérése (The Return of Hunter) (1995)
  • Szolgálatban: Vadászat az igazságért (In the Line of Duty: Hunt for Justice) (1995)
  • Alf (1996)
  • Az ötödik hős (Justice League of America) (1997)
  • Ragyogás (The Shining) (1997)
  • Szép új világ (Brave New World) (1998)
  • Találkozás az ismeretlennel (Sightings: Heartland Ghost) (2002)
  • Alku nélkül (L.A. Sheriff's Homicide) (2003)

Tv-sorozatok
  • Zsarublues (Hill Street Blues) (1984, egy epizódban)
  • T.J. Hooker (1985, egy epizódban)
  • Miami Vice (1987, 1989, két epizódban)
  • Twin Peaks (1990–1991, nyolc epizódban)
  • Mesék a kriptából (Tales from the Crypt) (1990–1994, három epizódban)
  • Bukott angyalok (Fallen Angels) (1995, hat epizódban)
  • Sötét zsaruk (Men in Black: The Series) (1998, egy epizódban)
  • Herkules (Hercules) (1998, egy epizódban)
  • Will és Grace (Will & Grace) (1999, egy epizódban)
  • Űrbalekok (3rd Rock from the Sun) (2000, egy epizódban)
  • Nyughatatlan Jordan (Crossing Jordan) (2001–2007, 117 epizódban)
  • Jackie Chan kalandjai (Jackie Chan Adventures) (2003–2004, nyolc epizódban)
  • Amerikai fater (American Dad!) (2007, egy epizódban)
  • Esküdt ellenségek: Bűnös szándék (Law & Order: Criminal Intent) (2008, egy epizódban)
  • CSI: A helyszínelők (CSI: Crime Scene Investigation) (2009, egy epizódban)
  • A Pókember legújabb kalandjai (The Spectacular Spider-Man) (2009, két epizódban)
  • A királyság (Kings) (2009, egy epizódban)
  • Hazudj, ha tudsz! (Lie to Me) (2009, egy epizódban)
  • Psych – Dilis detektívek (Psych) (2010, egy epizódban)
  • Az igazság ifjú ligája (Young Justice) (2010–2013, 11 epizódban)
  • Villámmacskák (Thundercats) (2011, egy epizódban)
  • Született feleségek (Desperate Housewives) (2011, öt epizódban)
  • Kalandra fel! (Adventure Time with Finn & Jake) (2011–2014, négy epizódban)
  • NCIS: Los Angeles (2012–2017, 107 epizódban)
Kelenföld
mozigepesz@@gazdagret.net
Copyright2018@SuszterA
Mozigépész Moziverzum
Back to content